Мултисплит системи – това е вид климатична система, чието предназначение е да охлажда или затопля въздуха в няколко помещения наведнъж. Това се постига със свързването на два или повече вътрешни модула към едно външно тяло. Броят на вътрешните тела се определя от предназначението на системата, която може да се използва за битови, полупромишлени или индустриални цели. Особеното тук е, че в една мултисплит система, могат да се комбинират различни видове климатици и с различна мощност, стига общата ѝ стойност да бъде съобразена с производителността на външното тяло. Разликата между мултисплит и конвенционалните сплит системи е в това, че мултисплит системите са по-изгодни и по-лесни за инсталиране и използване, а и по-безшумни.
Видове мултисплит системи
Съвременните мултисплит системи са два основни типа – фиксирани и подредени, като видът им зависи от конфигурацията на телата.
Фиксираните мултисплит системи представляват комплект от едно външно тяло, с определена мощност и 2 или 3 вътрешни тела, чиято обща мощност отговаря на тази на външното тяло. Този вид системи се отнасят към категорията на битовите климатични системи, които се предлагат на достъпна цена и са много удобни и лесни за работа. Единственият недостатък при тях е, че всички вътрешни тела трябва да са от един и същи тип – само стенни, само касетъчни или само подово-таванни.
Подредените мултисплит системи позволяват комбинирането на различен тип вътрешни тела с един тип външен климатик. Те разполагат със система от разклонители на фреонова верига, която позволява лесното и едновременно свързване на стенни, канални и подово-таванни уреди. Това прави този вид мултисплит системи подходящи за използване в помещения с различни размери, като магазини, зали, офиси и други. Още едно предимство на подредените мултисплит системи е и възможността за свързване на голям брой вътрешни климатици, като една полуиндустриална система например може да включва до 8 модула с различна мощност, а големите индустриални системи и до 16 вътрешни тела. Изборът на даден вид мултисплит система се определя от някои основни изисквания, като:
- Запазване архитектурните характеристики на сградата;
- Получаването на одобрение за монтирането на по-голям брой външни тела;
- Ограничение на пространството, необходимо за монтажа на външното тяло;
- Завишени нива на шум и вибрации от едновременната работа на няколко компресорни устройства.
Основни характеристики на мултисплит системите
Основната разлика между различните мултисплит системи идва от вида на системата и комбинирането на вътрешните климатици, чиято обща мощност трябва да бъде съобразена с производителността на външното тяло. На пазара се предлагат различни марки и модели мултисплит системи с различни конфигурации и размери, нива на шум и капацитет на отопление и охлаждане.
Характеристики на външните климатици за мултисплит системи
Дизайнът на външното тяло на мултисплит системите, както при стандартните климатици включва компресор и кондензатор. Той може да бъде оборудван и с инвертор, за по-голяма ефективност и пестене на енергия. Изискването към монтажа на външното тяло е да се намира на строго определено разстояние от вътрешните модули.
Характеристики на вътрешните климатици за мултисплит системи
Различните вътрешни тела на климатиците на мултисплит системите, били те фиксирани или подредени се отличават и по вида на монтаж. Изборът им на пазара е разнообразен, като може да се избира между следните модели:
- Стенен климатик, който се монтира в горната част на стената, близо до тавана. Той е с мощност от 1.5 до 5 kW, което го прави подходящ за обслужване на апартаменти и отделни малки помещения;
- Подово-таванен климатик, който може да се монтира както на тавана, така и в долната част на стената. Той е много подходящ за обслужване на магазини, складове или големи помещения. Основно мощността на подово-таванните сплит системи е между 4 и 9 kW;
- Каналните климатици са подходящи за създаване на комфортен климат в големи по площ помещения. Този тип вътрешно тяло се монтира под таванната конструкция и се явява неразделна част от въздуховодната система. Характерни за този вид климатици са компактните размери и високата мощност, която достига от 12 до 25 kW;
- Касетъчните климатици са предназначени за монтаж предимно в промишлени или търговски помещения с много голяма площ, като банкови офиси, фитнес или конферентни зали и т.н. Те предлагат равномерно охлаждане и мощност до 15kW. Вътрешните климатици от този вид се монтират към тавана, под окачената конструкция.